Besöksnäringen i Västmanlands län fortsätter den positiva utvecklingen!Övernattningar på hotell, vandrarhem och i stugbyar i Västmanland ökade starkt under hösten 2007, vilket gav ett årsresultat på plus 7 %.För hela Sverige var ökningen 5 % och för Stockholm-Mälardalsregionen 6 %. Totalt skedde nära 430000 övernattningar. Drygt 83300 av dessa var utländska gäster. Våra gäster skapade logiintäkter på nära 244000000 kr, vilket är en ökning med drygt 12 %. Ökningen är en av de högsta i Stockholm-Mälardalsregionen och överstiger gott och väl utvecklingen i landet i stort.
Den positiva ökningen fortsatte under årets första månad med en ökning på 7 % i jämförelse med samma månad 2007. Utvecklingen är en procentenhet högre än Stockholm-Mälardalsregionen och det är främst de svenska gästerna som ökar. I flertalet av länets kommuner ökade antalet gästnätter. Gruppen ”Skinnskatteberg Norberg Fagersta” ökade mest, med hela 69 %. Den stora ökningen har skett både med de svenska som utländska gästerna.
Nytt för i år är att det går att särskilja hotellen från övrigt boende. Hotellen stod för 95 % (+9 % i jämfört med januari 2007) av det totala antalet övernattningar.
Samtlig statistik över besöksutvecklingen i Västmanland finns tillgänglig på webbplatsen http://www.vastmanland.se/ under ”Service & kontakt”. Där finns även den statistiken över de ekonomiska och sysselsättningsmässiga effekter av turismen i Västmanlands län (TEM) och i kommunerna fr o m 2006.